W dniach 21-24.10.2009r. w Polsce miało miejsce szczególnie doniosłe wydarzenie. Jeden z najbardziej prestiżowych kongresów medycznych w Europie – EuroSpine 2009 – odbył się w Warszawie, w Pałacu Kultury i Nauki. Należy nadmienić, że EuroSpine odbywa się jedynie w liczących się ośrodkach naukowo- kulturalnych Europy, do tej pory w: Pradze (2003), Barcelonie (2005), Istambule (2006), czy Brukseli (2007) i należy do najbardziej znanych w zakresie leczenia chirurgicznego kręgosłupa w świecie. Do zorganizowania kongresu w Polsce przyczyniła się w znacznym stopniu współpraca firmy LfC z wiodącymi członkami stowarzyszenia kręgosłupowego: Spine Society of Europe (SSE) wsparta owocną, wieloletnią działalnością firmy na rynku międzynarodowym, udziałem w pracach stowarzyszenia.Udział i ekspozycja LfC
Firma LfC, tradycyjnie już, bo od 2003r. uczestniczy jako wystawca w EuroSpine. Ze względu na międzynarodowy charakter wystawy, odbywającej się tym razem w Polsce, przesłaniem LfC przy stworzeniu własnej ekspozycji było ukazanie polskich osiągnięć w zakresie leczenia chirurgicznego kręgosłupa i ich wpływ na europejską/światową spondylochirurgię. Na odbywającym się w ojczyźnie kongresie – LfC zaprojektowała szczególną ekspozycję, której motywem wiodącym było piękno i harmonia ciała ludzkiego, a także nowoczesne technologie leczenia kręgosłupa z implantami i instrumentarium poparte praktyką. Ekspozycja połączyła nowoczesność, innowacyjność prezentowanych wyrobów medycznych DERO z artystycznym elementem obejmującym wystawę obrazów i grafik autorstwa znanego – współpracującego od lat z LfC, lubuskiego artysty, Michała Bajsarowicza. Nowatorski pomysł LfC nie przeszedł bez echa. Przez wielu uczestników kongresu stoisko firmowe zostało oceniane jako najbardziej wyróżniające się i oryginalne, odbiegające od standardów oraz najlepiej komponujące się z wnętrzami warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki.
Oprócz nowej wizji prezentacji firma miała doskonałą okazją do przedstawienia dwóch innowacyjnych produktów: nowej konstrukcji koszyka szyjnego wykonanego z materiału PEEK Optima®, oraz wysoko ocenionej przez krajowych i międzynarodowych ekspertów chirurgii: śruby transpedikularnej z nowatorskim systemem blokowania – SGL (SelfGuidedLock). Obydwa rozwiązania cieszyły się wielkim zainteresowaniem i wraz z innymi unikatowymi systemami konstrukcji LfC (min. Occipito-Cervical Anchorage Method, C Disc PEEK i Expandable Spacer) stworzyły ofertę nowoczesnych systemów leczenia kręgosłupa, która dzięki swej uniwersalności i nowatorstwu wzbudzała szerokie zainteresowanie wśród uczestników kongresu.
Szczególnie doniosłym przedsięwzięciem naukowym o charakterze medyczno-technicznym był przygotowana na okoliczność EuroSpine’09 prezentacja międzynarodowych doświadczeń w zakresie spondylochirurgii związanych z Systemem Kręgosłupowym DERO zebranych w zbiorowej publikacji, pt.”The Journal of Orthopaedics Trauma Surgery and Related Research”. Powyższe wydawnictwo zostało z sukcesem upowszechnione wśród uczestników kongresu przyczyniając się do podniesienia naukowego uczestnictwa Polski w kongresie jednocześnie podkreślając polski udział w kreowaniu współczesnej chirurgii kręgosłupa na świecie.
W każdym dniu wystawy na stoisku LfC gromadziły się grupy kontrahentów z całego świata, którzy zainteresowani byli wyrobami medycznymi tworzącymi system DERO. Wydaje się, że było to najwyższe zainteresowanie produktami DERO od momentu przedstawienia implantu InterS na kongresie w Istambule (2006). Partnerzy LfC podkreślali pozytywny rozwój firmy na przestrzeni ostatnich lat, a szczególnie partnerskie stosunki i przyjacielską atmosferę współpracy z firmą.
Uroczystym podsumowaniem kongresu była zorganizowana w holu głównym Politechniki Warszawskiej –Gala Dinner. Aranżacje świetlne, wykwintne dekoracje oraz interesujący program artystycznym stanowił otoczkę do podsumowania kongresu przez Zarząd Spine Society of Europe (SSE), wręczenia nagród za wyróżniające się publikacje oraz przekazanie nominacji nowemu prezydentowi SSE.
Firma LfC jest szczególnie wdzięczna uczestnikom EuroSpine za aktywny udział w kongresie, a szczególnie pragnie podziękować Współpracownikom i Przyjaciołom oraz wszystkim odwiedzającym stoisko wystawowe LfC za cenne uwagi i zainteresowani polskimi wyrobami medycznymi tworzącymi System Kręgosłupowy DERO.
Podsumowanie
Reasumując, dla Polski zorganizowanie EuroSpine to szczególnie duże wyróżnienie, ale jakże cenna możliwość pokazania własnych osiągnięć obejmujących dorobek w zakresie leczenia kręgosłupa. Z oficjalnych danych „polski” EuroSpine zakończył się z bardzo dobrym wynikiem, gdyż wzięło w nim udział blisko 2 tysiące uczestników, w tym elity – ortopedii, neurochirurgii, rehabilitacji, bioinżynierii ze wszystkich kontynentów, ponad 100 wystawców – liczące się w branży koncerny medyczne, szczególne amerykańskie. Cały kongres został zorganizowany z dużym rozmachem, zawarto lub pogłębiono szerokie kontakty międzynarodowe, a Polacy – jako gospodarza kongresu zostali dobrze ocenieni.
Wybór Pałacu Kultury i Nauki na miejsce EuroSpine miał dwojakie znaczenie, gdyż oprawa kongresu odbywała się w ekscytujących dla Gości, bądź co bądź historycznych wnętrzach. Natomiast minus organizacyjny stanowiła logistyka, w tym budowa stoisk wystawowych oraz poruszanie uczestników kongresu. Jakkolwiek główny organizator zapewnił sprawną obsługą kierując ruchem po labiryntach Pałacu Kultury i Nauki.
Na marginesie można jednak dodać, że niestety do tej pory w Polsce nie powstało profesjonalne centrum kongresowego-wystawowe. A to szkoda, bo przechodzi nam koło nosa organizacja wielkich imprez naukowo-przemysłowych, a tym samym wymierne korzyści społeczno-ekonomiczne.
Historia organizacji kongresu EuroSpine w Polsce
Pomysł zorganizowania „EuroSpine” w Polsce zrodził się na spotkaniu Członków Zarządu Spine Society of Europe (SSE), profesorów Marka Szpalskiego i Roberta Gunzburga z prezesem firmy LfC, Lechosławem Ciupikiem (członkiem SSE), w Brukseli w listopadzie 2004r. Po wstęppnej ocenie Polski, jako miejsca organizacji kongresu, przeprowadzono uzgodnienia z prof. Danielem Zarzyckim i później z prof. Andrzejem Maciejczakiem, którzy zaakceptowali projekt. Kandydatura Polski oficjalnie została przesłana do sekretariatu SSE do Genewy w 2005r. i przyjęta do głosowania przez członków SSE na Walnym Zgromadzeniu SSE podczas EuroSpine 2005 w Barcelonie. Kandydaturę Polski prezentował w Barcelonie prof. A. Maciejczak przy silnym wsparciu lobbingowo-logistyczno- finansowym przyjaciół, a szczególnie pracowników firmy LfC. Ostatecznie kandydatura Polski/Krakowa wygrała z Austrią/Wiedniem. Polska została oficjalnie wybrana gospodarzem EuroSpine 2009. Kongres EuroSpine 2009 z powodów logistycznych (decyzja Komisji SSE) został przeniesiony do Warszawy i odbył się w Pałacu Kultury i Nauki (PKiN) w dniach: 21-24. października 2009r.