Po niemal półtorarocznych negocjacjach, testowaniu i ocenie produktu, doszło do podpisania kontraktu pomiędzy polską firmą LfC a amerykańską Blackstone/Orthofix. Wydarzenie to jest szczególne, gdyż – jak wszystko na to wskazuje – LfC jest jedynym w powojennej historii Polski przykładem przedsiębiorcy, który sprzedał IP (ang. Intellectual Properties; własności intelektualne) do Ameryki. Sukces jest tym większy, że to właśnie Stany Zjednoczone Ameryki wiodą prym w świecie w dziedzinie implantologii kręgosłupa (spondyloimplantologii). Polska myśl bioinżyniersko- medyczna związana z wyrobem medycznym dla nowoczesnej chirurgii kręgosłupa podbija sale operacyjne całego świata.
Firma LfC sprzedała IP dotyczące małoinwazyjnej metody stabilizacji biomechanicznej kręgosłupa lędźwiowego z zachowaniem ruchomości – inSWing/DERO. Transakcja – przygotowana podczas kilkunastomiesięcznych negocjacji prawniczych w Zielonej Górze – Brukseli – Nowym Jorku – Londynie – Berlinie, …, ostatecznie zamknięta w Krakowie, obejmuje zgłoszenie patentowe na rozwiązanie techniczne implantu, know-how związane z wyrobem, specjalistyczne instrumentarium chirurgiczne, procedurę wszczepiania z systemem szkoleniowo-dydaktycznym oraz daleko idącą ocenę kliniczną (clinical study)potwierdzającą efektywność leczniczą metody.
Współtwórcami metody i zgłoszenia patentowego byli członkowie polsko-belgijskiego zespołu stworzonego przez bioinżynieria, doktora Lechosława F. Ciupika (LfC), który zaprosił do współpracy renomowanych ekspertów z dziedziny chirurgii kręgosłupa: doktora Roberta Gunzburga z Antwerpii; doktora Jerzego Pieniążka z Bytomia, profesora Marka Szpalskiego z Brukseli oraz profesora Daniela Zarzyckiego z Zakopanego. W zakresie bio-technicznym – dopracowanie innowacyjnego wyrobu nastąpiło w Dziale Badań i Rozwoju firmy LfC. Tu w szczegółach przygotowano małoinwazyjną procedurę wszczepiania, narzędzia chirurgiczne, przeprowadzono badania bioinżynierskie, koordynowano badania kliniczne, opracowano system szkoleniowy itd. Weryfikacją i walidacją procedur implantacji oraz oceną kliniczną oprócz współtwórców zajęły się uznane ośrodki medyczne i badawcze w kraju i za granicą.
Metoda (w tym wyrób) opracowana i zaprojektowana została do chirurgicznego wspomagania leczenia dysfunkcji związanych z bólem powstałym w przestrzeni międzykręgowej kręgosłupa lędźwiowego. Używana jest w leczeniu np. stenoz, dyskopatii, problemów korzeniowo-rdzeniowych, stawowych, a liczba wskazań leczniczych ciągle się rozszerza w miarę pogłębiania doświadczeń klinicznych. Operacja z użyciem polskiej metody inSWing jest bezpieczna – należy do najmniej inwazyjnych w tej grupie leczenia kręgosłupa, nie narusza ważnych struktur kręgosłupa i daje otwartą drogę leczenia na przyszłość. Unikatowe w tej metodzie jest połączenie niezbędnej czynności instalowania implantu z jednoczesnym jego samopozycjonowaniem i bezpiecznym blokowaniem w miejscu osadzenia. To zupełna nowość w chirurgii kręgosłupa zmniejszająca inwazyjność, eliminująca wiele czynności chirurgicznych, podwyższająca bezpieczeństwo i odciążająca pacjenta. Stabilizacja może być wykonywana na jednym lub równocześnie na wielu poziomach kręgosłupa w zakresie L1-L5. Stosujący tę metodę chirurdzy oceniają, że jest to najbardziej efektywny sposób chirurgicznego leczenia kręgosłupa lędźwiowego, dający niemal natychmiastową ulgę pacjentowi, a także bezpieczeństwo i satysfakcję chirurgowi. Funkcjonalność metody inSWing została potwierdzona podczas serii badań (medical studies).
Cała transakcja, a zwłaszcza zbycie praw do metody/implantu, została poprzedzona wieloma ekspertyzami, jak również publikacjami i prezentacjami na sympozjach i kongresach oraz dogłębnymi testami wykonanymi przez kupującego. Wyrób otrzymał w różnych miejscach świata: Bruksela, Istambuł, Texas miano: „wyrobu sympozjum”, „najbardziej zaawansowanego implantu w zakresie zastosowania”, itp.
P.S.
Transakcja nie jest dziełem przypadku. Firma LfC od kilku lat przygotowywała się do takiego wydarzenia. Nie mogąc, głównie ze względów ekonomicznych, zbudować własnej sieci sprzedaży na rynku europejskim i światowym postanowiła przekształcić się w firmę innowacyjną. Nie było to łatwe i pewnie dlatego, co najmniej taką samą szansę utraciła wcześniej z dwoma lub trzema wyrobami/patentami.
Firma LfC śmiało patrzy w przyszłość, gdyż skutecznie wpisała się w niszę światową, prowadzi szeroko zakrojone prace badawczo-rozwojowe, ma coraz większe doświadczenie prawno-marketingowe. Współpracuje ze znakomitymi specjalistami spondylochirurgii z Polski, Europy i Świata, w tym USA. Znaczną część swych obecnych możliwości kieruje na rozwój innowacyjny, rozbudowę zaplecza b+r oraz podniesienie własnego poziomu i rangi w Europie i na Świecie.
Więcej informcji na ten temat:
http://phx.corporate-ir.net/phoenix.zhtml?c=92846&p=irol-newsArticle&ID=1058333&highlight