NATURZE SPROSTAĆ PROJEKTY
23 maja 2011

Sztuczny dysk M6 – najnowocześniejszy implant do kręgosłupa szyjnego wszczepiony już w Polsce

W dniu 18 maja 2011 w Klinice Neurochirurgii Szpitala Bielańskiego w Warszawie wszczepiono implant – sztuczny dysk M6 (o ruchomości w zakresie 6 stopni swobody). Operację wykonał doktor Mariusz Głowacki pod kierunkiem profesora Zbigniewa Czernickiego. Operowana była pacjentka, lat 44, z przewlekłym bólem promieniującym z odcinka szyjnego kręgosłupa. Operacja trwała 2 godziny. Czas zabiegu został wydłużony o ok. 1/3 ze względu na jego pionierski i jednocześnie szkoleniowy charakter.

Operacja poprzedzona była dyskusją naukowo-ekspercką prowadzoną przez przybyłych na operację chirurgów, głownie z regionu warszawsko-łódzkiego. Wagę spotkania podniosła obecność profesora Wojciech Kloca (Gdańsk), przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa. W czasie spotkania prowadzonego przez profesora Zbigniewa Czernickiego, Günter Peters omówił budowę i zasadę działania nowego implantu, podkreślając wyróżniające go cechy, jak: absorbcja obciążeń dynamicznych, hamowanie nadmiernych ruchów, łatwiejsza dostosowalność do miejsca implantowania, reagowanie na temperaturę pacjenta; a więc własne cechy dostosowawcze. Analiza oraz dyskusja podkreśliły unikatowość, a także spodziewaną wysoką efektywność leczniczą przy stosunkowo krótkiej i bezpiecznej instalacji chirurgicznej.

Inicjatorem przedsięwzięcia i organizatorem była LfC – firma znana w Polsce i na świecie jako twórca i producent implantów kręgosłupowych. Prezes LfC-Medical, doktor Lechosław Ciupik witając uczestników spotkania podkreślił, że: “wprowadzany implant został starannie wyselekcjonowany spośród wielu innych, uznany przez ekspertów międzynarodowych LfC za najbardziej zaawansowany – i co dla nas, firmy ważne – stanowi odpowiedź strony amerykańskiej na sprzedaż do USA polskiego patentu wraz z know-how na inny wysoce innowacyjny polski wyrób i metodę chirurgiczną inSWing do leczenia kręgosłupa.”

Operacja była transmitowana na salę konferencyjną, gdzie pod kierunkiem profesora Waldemara Koszewskiego obserwowano jej przebieg i prowadzono dyskusje stowarzyszone leczeniu chirurgicznemu kręgosłupa. Wykonany na sali operacyjnej test czynnościowy dysku M6 wskazał na poprawne działanie ruchomego dysku M6.

Ważnym wątkiem ubocznym dyskusji była niska ocena przez NFZ procedur kręgosłupowych. Zdaniem prof. W. Kloca taka ocena nie pozwala na efektywne i tanie dla państwa polskiego bezpieczne przywracanie pacjentów do zdrowia i życia społeczno-zawodowego.

Sumując, spotkanie uznano za bardzo udane i ważne dla postępów polskiej chirurgii kręgosłupa. Uczestnicy wyrazili nadzieję, że w swoich szpitalach znajdą zrozumienie w NFZ (i środki finansowe) by w sposób nowoczesny efektywniej leczyć pacjentów.