Na Forum Ekonomicznym w Krynicy spotkał się ponownie Wschód z Zachodem. Przybyło ponad 2000 gości z 60 krajów ze wszystkich kontynentów. Forum w Krynicy zostało powszechnie określone mianem Davos Wschodu.
Na Forum pojawiło się wiele osobistości, m.in. premier Donald Tusk, który zadeklarował wprowadzenie
w Polsce Euro za trzy lata.
– Tylko silna gospodarczo i zdolna do dialogu Europa Środkowo Wschodnia jest partnerem w polityce międzynarodowej. A skoro Polska, kluczowe państwo Europy Środkowo-Wschodniej ma być silna, to naszym celem jest Euro w 2011 – powiedział Donald Tusk.
Innymi z uczestników byli: wicepremier Waldemar Pawlak wraz z ministrami wielu resortów, jak również byli prezydenci Lech Wałęsa oraz Aleksander Kwaśniewski, delegacje rządowo-parlamentarne z Europy Środkowo- Wschodniej, Ameryki, czy Azji, a także prezesi najbardziej rozpoznawalnych, uznanych polskich i środkowoeuropejskich firm, w tym prezes firmy LfC, pan Lechosław Ciupik.
Tematyka Forum Ekonomicznego stanowi odbiciem minionych i aktualnych wydarzeń politycznych, gospodarczych czy społecznych, oraz przewidywanych ich następstw. Debaty Forum obejmowały niemal wszystkie, również najtrudniejsze tematy, poświęcone są m.in. energetyce, polityce międzynarodowej i bezpieczeństwu, zarządzaniu, Unii Europejskiej i jej sąsiadom, a także gospodarce, społeczeństwu, nauce
i kulturze.
W Grupie Tematycznej: Nowa Gospodarka, w panelu dyskusyjnych, dotyczących Innowacyjnego kapitału, brał również udział prezes LfC Lechosław Ciupik. Na Forum Prezes Ciupik został zaproszony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) i zabrał znaczący głos, jako przedstawiciel polskiego przemysłu wysokich technologii, przewodząc tematowi panelu, pt. „Jak prowadzić badania wiodące do komercjalizacji sukcesu?”.
Prezes Ciupik brał także udział w różnych panelach dyskusyjnych, m.in. Nowa Gospodarka, z udziałemministra Michała Boni, który zwracał uwagę na bardzo poważny problem starzejącego się społeczeństwa, wychodząc z pytaniem: czy zdajemy sobie sprawę co nas zastanie jak będzie więcej emerytów niż ludzi w wieku produkcyjnym i czy nasza gospodarka może sobie pozwolić na wczesne emerytury i kto będzie ponosić koszty utrzymania emerytów? Odpowiedź na te kwestie była bardzo prosta- Polska jest za biedna, gospodarka za słaba, i musimy zająć się rozwiązaniem tych kwestii. Tak też czyni firma LfC, która w trosce o swoich pracowników stworzyła program dostosowania kwalifikacji zawodowych pracowników do ich zmieniających się możliwości związanych z wiekiem. Firma wysoko ceni sobie kwalifikacje „seniorów”, pracowników z dużym doświadczeniem i widzi w nich potencjał produkcyjny, w związku z powyższym pracownicy otrzymują oferty pracy dostosowane do ich możliwości.
Z tego co się orientujemy pan prezes Ciupik był jedynym przedstawicielem na Forum z Województwa Lubuskiego – nauki i biznesu. A szkoda, bo było to doskonałe miejsce, w którym regiony miały wspaniałą możliwość prezentacji swoich osiągnięć. I tak też czyniły. Z rozmachem swoje możliwości naukowo-badawcze przedstawiała, m.in. Małopolska, czy Mazowsze, świetnie prezentowały się również kraje poza UE, np. Białoruś.