NATURZE SPROSTAĆ PROJEKTY
28 listopada 2022

IX Zjazd polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa, Opole (24-26.11.2022). Wielka praca organizatora prof. Dariusza Łątki i Zespołu opolskiego. Udział LfC. Imponująca frekwencja – ponad 300 uczestników, w tym goście z Ukrainy, Czech, Niemiec i Izraela.

Mocne akcenty LfC w promowaniu myśli bioinżynierskich w innowacjach chirurgicznych, w tym związanych z rodziną implantów drukowanych z tytanu, ze światowymi premierami implantowymi i duże uznanie w oczach chirurgów.

Wiele się działo: laudacja i nasze wspomnienia o dr JerzymPieniążku, tytanowa Statuetka-buława od LfC dla PTChK autorstwa Lechosława F. Ciupika w wykonaniu „implantologicznym”, przekazana z myślą o początkach polskiej spondylochirurgii i spondyloimplantologii, z „miejscem” na przyszłość, … .

Również wystawa, warsztaty, rozmowy i nawet studenci zielonogórskiej bioinżynierii z dostępem do najnowszej techniki i aktualnej wiedzy chirurgicznej. Stabilizacja biodrowo-krzyżowa ISaF (IlioSacralautogenousFusion). Doktor J. Chowaniec, ‘Can you go wrong with the ISaF? The role of careful preoperative planning and possible usefulness of neuronavigation and robotics’) oraz warsztaty podczas intensywnych szkoleń na fantomach, w tym z udziałem doświadczonych Członków Międzynarodowej Grupy ISaF.
A na koniec Zjazdu, na fantastyczne, footbolowe dopełnienie … 2:0 w meczu Polska-Arabia Saudyjska.