Podczas VI Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa w Zakopanem firma LfC zorganizowała szkolenie i warsztaty dotyczące leczenia bólu stawu biodrowo-krzyżowego metodą ISaF (IlioSacral autogenic Fusion). Jest to koncepcja leczenia bazująca na wzmocnieniu stabilizacji wykorzystującej kość autogenną zapewniającą auto-fuzję strefy stawu. W warsztatach uczestniczyło ponad 40 uczestników, ortopedów i neurochirurgów, ekspertów leczenia kręgosłupa.
Podczas drugiego dnia VI Zjazdu Naukowego PTChK odbyło się zaplanowane szkolenie/warsztaty w zakresie stabilizacji biodrowo-krzyżowej ISaF (Ilio Sacral autogenic Fusion) nakierunkowanej na leczenie bólu dolnej części kręgosłupa. Szkolenie to obejmowało trzy wzajemnie uzupełniające się prezentacje związane z chirurgicznym leczeniem stawu biodrowo-krzyżowego według metody bazującej na opatentowanym urządzeniu implantowym.
Pierwszym prelegentem był Lechosław F. Ciupik, prezes LfC. Zaprezentował on najnowszej generacji rozwiązanie – system implant-narzędzie do leczenia dolegliwości pogranicza biodrowo-krzyżowego. Referujący podkreślił, że decydującym wskazaniem do chirurgicznego leczenia tego obszaru jest ból, co zostało potem potwierdzone przez kolejnych prelegentów. L. F. Ciupik wskazał jakim wyzwaniem jest stworzenie efektywnej technologii chirurgicznej w tym obszarze i jak wyglądał proces rozwoju tego rozwiązania. Opracowania przez LfC stabilizacja ISaF bazuje na opanowanej od 7-8 lat przez firmę technologii EBT (Electron Beam Technology) wytwarzania implantów 3D-Ti-Truss, która w znaczący sposób sprzyja wystąpieniu osteointegracji. Wskazał na mechanizm osteointegracji z implantem, który upowszechnia się pod hasłem „Ivy-like mechanism of osteointegration” (L.C., 2012).
Kolejny wykład wygłosił dr n. med. Marek Rocławski, który zaprezentował zagadnienia związane z diagnostyką poprzedzającą chirurgię oraz metodologię klasyfikowania i przygotowania do operacji pacjenta z dolegliwościami bólowymi pogranicza biodrowo-krzyżowego. Na podstawie pozyskanego pozwolenia Komisji Bioetycznej czynione są przygotowania do rozpoczęcia badań klinicznych w pierwszym etapie w oparciu o współpracę LfC z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.
Na zaproszenie LfC (EuroSpine’16, Berlin) w szkoleniu wziął udział także prof. Robert Gasik jako niezależny ekspert. Podzielił się on z licznie zgromadzonymi uczestnikami swoimi kilkuletnimi doświadczeniami z zakresu chirurgicznego leczenia stawów biodrowo-krzyżowych. Omówione zostały stosowane dotąd techniki oraz szczegółowo wskazania do leczenia, które polega głównie na wyłączeniu ruchomości w stawie poprzez doprowadzenie do szybkiego i stabilnego zrostu kostnego. Przedstawiono postępowanie przedoperacyjne bazujące na trzech elementach: diagnostyce-terapii-prognozie, które winny poprzedzać podjęcie działania chirurgicznego.
Warsztaty zyskały uznanie uczestników, wśród których byli między innymi prof. A. Maciejczak, prof. A. Radek, prof. M. Śniegocki, dr N. Knoller, doc. M. Radek, dr J. Pieniążek i wielu innych. Tematyka wywołała wydłużającą się, szeroką dyskusję wśród uczestników. Eksperci zgodnie podkreślali potrzeby kliniczne dla nowej stabilizacji. Wieloaspektowe podejście, inżyniersko-medyczne, jest podstawą do nawiązywania oczekiwanej ze strony środowiska medycznego współpracy w zakresie rozwoju stabilizacji ISaF i szybkiego, wieloośrodkowego wdrożenia w praktyce klinicznej. Warsztaty odbiły się bardzo pozytywnym echem wśród uczestników zjazdu, którzy żałowali, że ze względów organizacyjnych (przedłużające się obrady) nie mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu.