NATURZE SPROSTAĆ PROJEKTY
5 kwietnia 2018

Likwidacja silnego zespołu bólowego w odcinku szyjnym przy użyciu ruchomej protezy dysku M6C (Spinal Kinetics)

Ośrodek:
WSS im. M. Skłodowskiej-Curie w Zgierzu
Opis przypadku:
Dr n. med. Piotr Komuński, Dr Wojciech Świątnicki. Oddział Neurochirurgii WSS im. M. Skłodowskiej-Curie w Zgierzu

46-letnia pacjentka przyjęta z powodu silnego zespołu bólowego o charakterze lewostronnej rwy ramiennej.

Dolegliwości pojawiły się ok. 6 miesięcy wcześniej i obejmowały ból promieniujący od lewego barku, przez ramię i przedramię dochodząc do kciuka. Chora negowała zaburzenia chodu oraz funkcji zwieraczy. Pacjentka była rehabilitowana /fizyko- i fizjoterapia/ – bez efektu. W badaniu MRI uwidoczniono centralno-lewoboczną przepuklinę jądra miażdżystego krążka C5/C6 wypełniającą lewy zachyłek boczny, bez towarzyszących zmian śródrdzeniowych, ani zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych sąsiadujących segmentów. W chwili przyjęcia zwracały uwagę (+) objaw szczytowy po stronie lewej z towarzyszącym, śladowym osłabieniem siły mięśniowej mięśnia dwugłowego ramienia oraz mięśni kłębu kciuka. Czucie dotyku zachowane
prawidłowo, symetrycznie, objawy patologiczne nieobecne.

Pacjentkę zakwalifikowano do operacji – usunięto uszkodzony krążek międzykręgowy, a następnie implantowano protezę dysku szyjnego /Spinal Kinetics, 6mm, ML/. Okołooperacyjnie bez powikłań. Pacjentkę uruchomiono w pierwszej dobie pooperacyjnej.

Po zabiegu chora zgłaszała całkowite ustąpienie dolegliwości bólowych o charakterze korzeniowym; utrzymywał się ból osiowy w obrębie kręgosłupa szyjnego, stopniowo ustępujący. Kontrolne badanie RTG potwierdziło prawidłowe położenie protezy. W dobrym stanie ogólnym i neurologicznym, z raną w fazie prawidłowego gojenia, pacjentkę wypisano do domu.