Ponad 25-letnia działalność LfC to nie tylko nowatorskie technologie medyczne, konstrukcje implantów, pozyskiwanie nowych rynków zbytu i współpraca ze środowiskiem lekarskim. Jednym z podstawowych zadań jest zaawansowana działalność badawczo-rozwojowa. Niejednokrotnie w swej historii zespół LfC udowadniał, że potrafi dokonywać znaczących przełomów w rozwoju implantologii kręgosłupowej (spondyloimplantologii). Najnowsze osiągnięcia naukowe firmy zostały zaprezentowane podczas II Międzynarodowej Konferencji Innovative Technologies in Biomedicine w Krakowie; 12-14.10.2015r.
W dniach 12-14 października w Krakowie odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Innovative Technologies in Biomedicine. Tegoroczna edycja konferencji była współorganizowana m. in. przez AGH, Collegium Medicum UJ i Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II. Konferencja została objęta patronatem przez władze województwa i małopolskich uczelni a nad pracami Komitetu Naukowego i Organizacyjnego czuwał prof. Henryk Figiel z AGH.
Konferencja zgromadziła ekspertów z różnych dziedzin, których dokonania i odkrycia sprzyjają rozwojowi biomedycyny. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń w zakresie zastosowania nowoczesnych technologii w diagnostyce, tworzeniu biomateriałów i przede wszystkim nowoczesnych terapii, także w chirurgii i ortopedii.
W tak znakomitym gronie międzynarodowej klasy specjalistów nie mogło zabraknąć przedstawicieli LfC. Podczas sesji „Biomateriały i technologie w ortopedii” wystąpienie pt.
„Ivy-like mimetic mechanism of osteointegration LC for 3D-Frame Ti-alloy implants” (“Bluszczo-podobny mimetyczny mechanizm osteointegracji LC dla tytanowych implantów 3D-Frame”)
wygłosił prezes LfC Lechosław F. Ciupik. Zaprezentował on rezultaty kilkuletnich dociekań i badań nad wyjaśnieniem mechanizmu osteointegracji – podstawowej kwestii w chirurgicznym leczeniu schorzeń kręgosłupa z wykorzystaniem implantów. Prelegent po raz kolejny podsumował efekt zaawansowanej działalności badawczo-rozwojowej i przedstawił hipotezę „bluszczo-podobnego mechanizmu osteointegracji” inspirowaną obserwacjami naturalnych procesów występujących w przyrodzie. Praktycznym efektem tych działań jest wytworzona dzięki zaawansowanym technologiom LfC grupa implantów 3D-Frame zwiększająca efektywność chirurgicznego leczenia kręgosłupa z powodzeniem stosowania w praktyce klinicznej. Wchodzą one w skład technologii nawiązujących do zainspirowanego przez LfC trendu „Bridging of spine”.
Wystąpienie LfC zostało pozytywnie przyjęte i stało się przyczynkiem do wielu rozmów i dyskusji, także kuluarowych, a nawet rozwojowych z obecnymi na konferencji specjalistami. LfC jak zwykle optymalnie wykorzystało szansę na konfrontację prowadzonych działań z opiniami eksperckimi. Potwierdzanie dobroci tworzonych technologii medycznych dla chirurgicznego leczenia kręgosłupa jest niezwykle ważne dla działalności badawczo-rozwojowej firmy. Każdy pozytywnie przyjęty referat, konstruktywna opinia, żywa dyskusja to kolejny krok w rozwoju coraz efektywniejszych metod leczenia pacjentów kręgosłupowych na całym świecie.